آشنایی با چند بیماری

آشنایی با چند بیماری

انفارکتوس میوکارد: سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد عبارت است از صدمه به قسمتی از عضله قلب ،که بعلت انسداد در رگهای کرونری (رگهای تغذیه کننده عضله قلب ) و از بین رفتن جریان خون در آن قسمت اتفاق می افتد لخته درون رگ کرونری جریان خون و اکسیژن رسانی به عضله قلبی را مختل می کند و سبب مرگ سلولهای قلبی در آن ناحیه می شود.عواملی همچون فشار خون، دیابت، قند خون و... به عنوان علت های اصلی بروز سکته قلبی در افراد است و عدم تحرک و غذاهای چرب به همراه مصرف سیگار و الکل واسترس‌ها از عوامل اصلی بروز بیماری‌های عروق کرونر است. انفارکتوس میوکارد یا MIممکن است در هر ساعتی از روز یا شب به وقوع بپیوندد. درد شایع ترین شکایت بیماران است. درد عمیق و احشائی است. صفاتی که برای شرح آن به کار می روند شامل: سنگین، فشارنده و له کننده است. گاهی صفات درد خنجری یا سوزشی هم ذکر می شوند.بطور مشخص درد بیشتر در نواحی مرکزی سینه را درگیر می کند و بعضی مواقع به بازو تیر می کشد. مناطقی که تیر کشیدن درد به آنها کمتر شایع است شامل شکم، پشت، فک تحتانی و گردن است. وجود درد در ناحیه بالای شکم (معده) و انکار بیمار از حمله قلبی عواملی هستند که باعث اشتباه با سوء هاضمه می شوند. درد ممکن است حتی تا پس سر تیر بکشد ولی پائین تر از ناف گزارش نشده است.اغلب علائمی چون ضعف، تعریق، استفراغ، اضطراب و احساس در شُرف مرگ بودن این درد را همراهی می کند. درد ممکن است در حالت استراحت نیز رخ دهد.زمانیکه درد به هنگام فعالیت ایجاد شده باشد، با استراحت بهبود می یابد. با این وجود درد همیشه در بیماران انفارکتوس میوکارد (MI) وجود ندارد. نسبت سکته قلبی بدون درد، در بیماران مبتلا به دیابت بیشتر است و با افزایش سن نیز بیشتر می شود. در افراد مسن ممکن است انفارکتوس میوکارد خود را به صورت تنگی نفس ناگهانی نشان دهد.سایر علائمی که کمتر شایع هستند و یا بدون درد ایجاد می شوند شامل از دست رفتن ناگهانی هوشیاری، یک حالت گیجی، احساس ضعف عمیق، بروز هرگونه آرتیمی (نامنظمی ضربان قلب) و افت ناگهانی فشار خون هستند. رنگ پریدگی همراه با عرق ریزش و سرد شدن انتهاها به طور شایعی رخ می دهد. در صورتیکه در مدت ۳ تا ۵ دقیقه اقدامات احیای قلبی-ریوی شروع نشود، بیمار دچار مرگ خواهد شد. بسیاری از مبتلایان تنها پس از چند دقیقه درد یا سوزش قفسه سینه دچار ایست قلبی می شوند.

آپاندیسیت حاد: آپاندیس زایده یا لوله کوتاهی است که قطر آن به اندازه یک مداد باریک و طول آن از چند سانتی متر تجاوز نمی کند. این زایده به ابتدای روده بزرگ که در قسمت راست وپایین شکم قرار دارد چسبیده ویا در حقیقت آویزان است. انتهای آپاندیس بسته و کور است و فقط با سوراحی به داخل روده ارتباط دارد.التهاب آپاندیس یا آپاندیسیت حاد معمولاً به دلیل بسته شدن دهانه آن با یک قطعه سفت شده مدفوع ایجاد می شود. آپاندیسیت در کودکان زیر ۲ سال نادر است. شایعترین اورژانس جراحی شکم است.بیشترین سن شیوع بین 10 الی 30 سالگی است. شروع بیماری با انسداد آپاندیس و افزایش فشار داخل لوله ای در روده ، احتقان وریدی، عفونت و ترومبوز عروق داخل جداری است و در صورت عدم درمان، آپاندیس گانگرنه، پرفوره میشود.مهمترین علامت بیماری درد شکم است.درد شکم از نزدیک‌ ناف‌ شروع‌ می‌شود و تدریجاً به‌ قسمت‌ تحتانی‌ شکم‌ در سمت‌ راست‌ نقل‌ مکان‌ می‌کند. درد کم‌کم‌ مداوم‌ می‌شود و از حالت‌ مبهم‌ به‌ صورت‌ کاملاً مشخص‌ در می‌آید بطوری‌ که‌ مکان‌ آن‌ دقیق‌تر توسط‌ بیمار نشان‌ داده‌ می‌شود. درد با حرکت‌، تنفس‌ عمیق‌، سرفه‌، عطسه‌، راه‌ رفتن‌، یا لمس‌، بدتر می‌شود.کاهش اشتها، تهوع ، استفراغ، تب خفیف نیز از سایر علایم بیماری است.


تومور داخل جمجمه ای: تومورمغزی رشد یک توده غیرطبیعی در مغز است که امکان دارد خوش‌خیم یا بدخیم باشد یا به عبارتی نوعی نئوپلاسم داخل‌جمجمه‌ای سخت و توپُراست. مغز انسان در یک محفظه استخوانی به نام جمجمه قرار دارد. وقتی توده یا توموری در آن شکل می گیرد از هر سو به بافت اطراف مغز فشار می آورد و علائمی ایجاد می کند. اولین علامت تومور مغزی سردرد است.علائم فقط به سردرد محدود نمی شود.بیماران ممکن است دچار استفراغ و اختلال در دید هم باشند.اگر فشار داخل مغزی بالا برود تورم عصب ته چشم نیز دیده می شود.
موارد زیر رایج‌ترین علائم تومورهای مغزی هستند: سردرد ( سردردی‌ که‌ با دراز کشیدن‌ بدتر می‌شود و معمولاً در اوايل صبح شدیدتر است) ، استفراغ‌ همراه‌ با تهوع‌ یا استفراغ‌ ناگهانی‌ بدون‌ تهوع، اختلال‌ بینایی‌ از جمله‌ دوبینی، سرگیجه، اختلال در گفتار، مشکلات در تعادل و راه‌ رفتن، تغییرات در خلق، شخصیت، و توانایی تمرکز، مشکلات در حافظه، تشنج،خواب‌رفتگی و یا سوزش در بازوها و پاهامیگرن: میگرن(Migraine) بیماری است که با سردردهای مداوم و سخت مشخص می‌شود و غالبا با اشکالات زود گذری در جریان خون مغزی و استفراغ همراه است. این بیماری با یک‌ نوع‌ سردرد شدید و ناتوان ‌کننده‌ معمولا در یک‌ طرف‌ سر، که‌ به‌ همراه‌ آن‌ علایم‌ دیگری‌ مثل‌ تهوع ‌، استفراغ‌ و مشکلات‌ بینایی‌ همراه است. حمله‌ این‌ سردرد می‌تواند 72 - 2 ساعت‌ طول‌ بکشد. حملات‌ میگرن‌ در بعضی‌ از افراد ممکن‌ است‌ بطور هفتگی‌ رخ‌ دهند، در حالی‌ که‌ در بعضی‌ دیگر ممکن‌ است‌ حتی‌ یک‌ بار نیز در سال‌ رخ‌ ندهند. بیماری در حوالی سنین بلوغ شروع شده و در میانسالی از نظر شدت و دفعات تکرارش کاهش می‌یابد. حملات میگرن بیشتر صبحها شروع شده و علایم اولیه آن تار شدن دید یا ظهور نقاط رنگی در خطوط جلوی چشم است. حملات سردرد چند ساعتی به طول می‌انجامد و پس از خوابیدن بهبود می‌یابد.میگرن‌ هر دو جنس‌ را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد، اما در زنان‌ شایع‌تر است‌.مسمومیت با سم استافیلوکوک: شروع ناگهانی تهوع و استفراغ احتمالا ناشی از خوردن سم است و یکی از این سموم میتواند توکسین استافیلوکوک باشد.در این موارد شناسایی غذای آلوده برای جلوگیری از مصرف آن توسط دیگران لازم است. علایم مسمومیت با سم استافیلوکوک معمولا بین یک تا شش ساعت پس از خوردن غذای آلوده به سم استافیلوکوکی و با علایم استفراغ و درد کرامپی شکم شروع میشود.تب و اسهال ممکن است در بعضی از بیماران بروز کند.سم استافیلوکوک نسبت به حرارت مقاوم است.


ارسال نظر